Invalidisaatio-tyonantajana1920x900px.jpg

Opiskelijat ja harjoittelijat

Työharjoittelujaksot Livessä

Työharjoittelu Livessä

Ammattiopisto Livessä ja Live Palveluissa käy säännöllisesti opiskelijoita suorittamassa työharjoittelujaksoja. Ammattiopisto Live on pääkaupunkiseudun suurin ammatillinen erityisoppilaitos ja Live Palvelut työllistymiseen keskittynyt valmennus- ja asiantuntijatalo. Suorittaessasi työharjoittelujakson meillä, pääset tutustumaan asiantuntevaan ja merkitykselliseen työhön erityisen tuen parissa.

Ammattiopisto Live

Valmentavat koulutukset: VALMA ja TELMA

Eniten työharjoittelijoita meillä käy valmentavissa koulutuksissa, VALMAssa ja TELMAssa. Valmentavassa koulutuksessa työharjoittelujaksoja voivat toteuttaa monipuolisesti eri opiskelijat, jotka opiskelevat sosiaali- ja terveysalaa, opetusalaa sekä kasvatus- ja ohjausalaa. Työssäoppimisjakso valmentavassa koulutuksessa on ollut monelle väylä työelämään ja oppilaitoksessa työskentelee lukuisia työharjoittelun kautta työllistyneitä ammattilaisia. Työharjoittelujakso valmentavassa koulutuksessa on vaativa, mutta antoisa ja monipuolinen. Se soveltuu erityisen hyvin aikuisopiskelijalle, tai sellaiselle, jolla on jo hieman kokemusta alalta tai erityisnuorten kanssa toimimisesta. Toivomme harjoittelijalta valmiuksia kohdata opiskelijat tasavertaisesti ja inhimillisesti.

VALMAssa työharjoittelu on ohjauksellista työtä eri toimintaympäristöissä, sisältäen yksilön ja ryhmän ohjausta. VALMA-koulutuksessa opiskelee eri ikäisiä (alk. 15-v.) kulttuurisesti erilaisista lähtökohdista olevia henkilöitä. Koulutuksen tavoitteena on, että opiskelijat voivat hakeutua ammatillisiin opintoihin. Työelämässä oppiminen on tärkeä osa koulutusta. Harjoittelijoita voidaan ottaa joustavasti ympäri vuoden, heinäkuuta lukuun ottamatta. Haastattelemme VALMAssa kaikki työharjoittelujaksolle hakijat!

TELMA-ryhmissä työskentelee opettajan lisäksi opiskelijoiden tuentarpeen mukaan vaihteleva määrä ohjaajia. Joillakin opiskelijoilla voi olla henkilökohtainen avustaja. TELMA-koulutuksessa opiskelevat nuoret siirtyvät koulutuksen jälkeen pääosin työ- ja päivätoiminnan asiakkaiksi. Joitain opiskelijoita siirtyy myös tuettuun työhön tai jatko-opintojen pariin.

Valma-koulutuksen toimipaikat ja yhteystiedot:

Leppävaaran toimipaikka
Karoliina Pitkänen, p. 040 640 2188 tai karoliina.pitkanen@inlive.fi

Turuntien toimipaikka
Mari Kahila, p. 040 643 1122 tai mari.kahila@inlive.fi

Metsälän toimipaikka
Joonas Sainio, p. 040 630 6011 tai joonas.sainio@inlive.fi

Porvoon toimipaikka
Anu Kilkku, p. 040 482 2606 tai anu.kilkku@inlive.fi

 

Telma-koulutuksen toimipaikat ja yhteystiedot:

Leppävaaran toimipaikka
Jaana Lassila, p. 040 670 0268 tai jaana.lassila@inlive.fi

Vantaan toimipaikka
Juha Enberg, p. 040 552 7593 tai juha.enberg@inlive.fi

Itäkeskuksen toimipaikka
Sini Vainio, p. 040 669 2465 tai sini.vainio@inlive.fi

Lohjan toimipaikka
Ritva Koistila, p. 040 610 9010 tai ritva.koistila@inlive.fi

Pasilan toimipaikka
Mervi Toivola, p. 040 034 1860 tai mervi.toivola@inlive.fi

Porvoon toimipaikka
Marja Pirhonen, p. 040 662 5566 tai marja.pirhonen@inlive.fi

Tenholantien toimipaikka
Eeva Raevuori, p. 040 034 1604 tai eeva.raevuori@inlive.fi

 

Opettajan harjoittelujakso:

Opettajan opintoihin tai ammatillisen erityisopettajan opintoihin erikoistuva hakee yleensä omalta ammattialaltaan/alalta, johon toivoisi pääsevänsä jatkossa opettamaan, myös harjoittelupaikkaa. Opetusharjoittelupaikkaa hakeva opettajaopiskelija soveltaa pedagogisia tietoja ja taitoja käytännön opetus- ja ohjaustyöhön. Harjoittelija valitsee ammattitaitoaan vastaavan perustutkinnon ja suunnittelee, toteuttaa ja arvioi oman alansa opetusta ja ohjausta toimien jatkuvassa yhteistyössä ammattialan opetustiimin kanssa. Harjoittelussa tärkeässä roolissa ovat myös yksilölliset opintopolut ja niiden vaikutus opetuksen organisointiin.

 

Live Palvelut

Live Palvelut on työllistymiseen keskittynyt valmennus- ja asiantuntijatalo, jossa työskennellään myös erityistä tukea tarvitsevien parissa. Live Palvelut tarjoavat harjoittelupaikkoja kohdennetummin korkeakouluopiskelijoille.

Korkeakoulutaustan omaavat harjoittelijat, jotka ovat kiinnostuneita projekti- ja kehittämistöistä, sekä opinnäytetyöntekijät voivat olla yhteydessä Liisa Metsolaan. 

Psykologiharjoittelijat, sosiaalialan- ja tai kuntoutuksen harjoittelijat (AMK, YAMK, YO) sekä erityispedagogiikan tai yleisen kasvatustieteen harjoittelijat esim. pedagogisia opintojaan suorittavat tai opinto-ohjauksen opintoja suorittavat voivat olla yhteydessä Miika Keijoseen.

Live Palveluiden yhteystiedot:

Liisa Metsola, liisa.metsola@inlive.fi tai p. 050 517 3563
Miika Keijonen, miika.keijonen@inlive.fi tai p. 050 409 1506

 

Invalidisäätiö_Avoimet työpaikat_sivubanneri.jpg